T7 - Aikon 2018

Tekken 7 tournament starting .
Part of Ai-Kon 2018

Pre-registration ended .

Early bird registration has ended but don't forget that you can always register on-site at the tournament! Please come to the admin desk to register!

Game:
Tekken 7
Creator:
Starts at:

This tournament has 14 pre-registered players.

Players who pre-register will be entered into the tournament when they pay their event registration fee.

Pre-registration ended .

Preferred Name Site Name Real Name Region In ? Pre-Regged At
Echolotic Echolotic Winnipeg
Jstyle Jstyle MB
KangDo KangDo Tyler Sanderson Manitoba
jillsangich jillsangich Winnipeg
Maango Maango
celonap celonap Winnipeg
Simon(Shiftix) PageOne Simon Winnipeg
MetaLink MetaLink Matt Ranville Winnipeg
Neotrix204 Neotrix204 Winnipeg, Maples
Hyoto Hyoto Winnipeg
Ward3n Ward3n
Knight Swolaire Knightswolaire Rico Winnipeg
morb morb Transcona
Schneider-X Schneider-X Jason Lam Manitoba

This tournament has 24 entrants.

Place Name Region Seed Sets Games Out? Location
13th Gabriel 3 2-2 4-4
Bracket losers top 16 A
2nd celonap Winnipeg 1 5-2 (1 bye) 11-7
Bracket grand final 1st match
9th morb Transcona 2 3-2 (2 byes) 3-5
Bracket losers top 12 B
7th Simon(Shiftix) Winnipeg 2 3-2 7-4
Bracket losers top 8 B
7th Jstyle MB 3 4-2 (1 bye) 6-4
Bracket losers top 8 A
5th Neotrix204 Winnipeg, Maples 1 3-2 (1 bye) 4-5
Bracket losers top 6 A
3rd Cmanoa 2 5-2 (2 byes) 7-7
Bracket losers final
13th jillsangich Winnipeg 3 2-2 (1 bye) 2-4
Bracket losers top 16 D
9th Ayybiel 3 3-2 (1 bye) 4-5
Bracket losers top 12 C
17th Sheehan Winnipeg 3 1-2 (1 bye) 0-4
Bracket losers top 24 E
4th Allen 1 5-2 12-5
Bracket losers semi
13th Christian H Winnipeg 3 2-2 6-4
Bracket losers top 16 B
17th Povard Winnipeg 2 1-2 (1 bye) 0-4
Bracket losers top 24 A
13th Destroyer_Ry Winnipeg 2 2-2 (1 bye) 4-4
Bracket losers top 16 C
1st Knight Swolaire Winnipeg 1 6-0 (1 bye) 12-2
Bracket grand final 1st match
17th Jeremy Santos 3 1-2 (1 bye) 1-4
Bracket losers top 24 D
17th Hui Shen Winnipeg 3 1-2 (1 bye, 1 DQ) 0-2
Bracket losers top 24 C
25th Arrzero 3 0-2 0-4
Bracket losers top 32 A
17th Jintei 3 1-2 (1 bye, 1 DQ) 0-2
Bracket losers top 24 F
25th Colin 3 0-2 (1 DQ) 0-2
Bracket losers top 32 H
9th Echolotic Winnipeg 3 3-2 (2 byes) 2-4
Bracket losers top 12 D
9th KangDo Manitoba 2 2-2 4-6
Bracket losers top 12 A
5th Schneider-X Manitoba 2 4-2 8-5
Bracket losers top 6 B
17th Hyoto Winnipeg 2 1-2 (1 bye, 2 DQs) 0-0
Bracket losers top 24 G

View Bracket

24 entrants.
Finished.

Allen
Ayybiel
Christian H
Cmanoa
Destroyer_Ry
Gabriel
Hui Shen
Povard
Sheehan
Arrzero
Colin
Jeremy Santos
Jintei
1st Place:
Knight Swolaire
2nd Place:
celonap
3rd Place:
Cmanoa

Full Results:

2nd
3rd
Cmanoa
4th
Allen
7th
9th
Ayybiel
9th
9th
9th
13th
Christian H
13th
Destroyer_Ry
13th
Gabriel
17th
Hui Shen
17th
17th
Jeremy Santos
17th
Jintei
17th
Povard
17th
Sheehan
25th
Arrzero
25th
Colin